poniedziałek, 10 października 2011

Osprzęt elektryczny w łazience - wybór nie taki oczywisty

Autorem artykułu jest Kontakt-Simon



Tworząc wizję wymarzonej łazienki zazwyczaj mamy w głowie odpowiednie jej wyposażenie, glazurę, dodatki. Rzadko kiedy myślimy o tym co w mniejszym stopniu rzuca się w oczy.

Tymczasem osprzęt elektryczny zwykle traktowany po macoszemu także powinien stać się przedmiotem naszej troski. Właściwie przeprowadzona instalacja elektryczna, odpowiednio dobrane gniazda i łączniki potrafią zapewnić pomieszczeniu nie tylko dostęp do energii elektrycznej, lecz także estetyczny wygląd (na rynku dostępna jest bogata paleta rozwiązań, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób), jak i bezcenne bezpieczeństwo.

Wybór nie taki oczywisty

Wybór gniazd zależy w głównej mierze od ich przeznaczenia. Pamiętajmy, że w pomieszczenia o podwyższonym stopniu wilgotności nie możemy zamontować dowolnego osprzętu elektrycznego. Aby zapobiec wszelkim zagrożeniom warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć do których wliczyć należy także łazienkę, montować gniazdka z klapką i wyłącznikami różnicowo-prądowymi, które nie tylko chronią przed porażeniem, ale także zabezpieczają całą instalację przed skutkami zwarć. Każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą (tabela1).

Gniazda i łączniki łazienkowe powinny z założenia być bryzgoszczelne, spełniające normę IP 44 lub wyższą (IP66) i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody radzi Mirosław Mazur-Domosławski specjalista firmy Kontakt-Simon. Planując ich rozmieszczenie miejmy na uwadze, zarówno nasze aktualne jak i przyszłe potrzeby, a zwłaszcza fakt, iż niektóre sprzęty jak np. pralka wymagają stałego podłączenia do prądu. Jest to o tyle ważne, iż późniejsze przeróbki, rozbudowa instalacji są relatywnie trudne do wykonania i do pięciu razy droższe. Decydując się na zamontowanie większej ilości źródeł prądu możemy użyć w tym celu gniazd pojedynczych lub też, sięgnąć po ramki wielokrotne. Wybierając drugą opcję pamiętajmy o zainstalowaniu wyłączników nadmiarowych zabezpieczających przed zwarciem lub przeciążeniem, spowodowanym podłączeniem zbyt dużej ilości urządzeń jednocześnie.
 

Cyfra IP

Pierwsza cyfra

Druga cyfra

Ochrona ludzi przed dotknięciem części pod napięciem lub ruchomych

Ochrona urządzenia przed przedostaniem się ciał stałych

Ochrona przed działaniem wody

0

Brak

Brak

Brak

1

Ochrona przed przypadkowym dotknięciem wierzchem dłoni

Ochrona przed przedostaniem się ciał stałych o średnicy 50 mm i większej

Pionowo padające krople

2

Ochrona przed dotknięciem palcem

jw., lecz o średnicy 12 mm i większej

Pionowo padające krople na urządzenia odchylone o 15° od położenia normalnego

3

Ochrona przed dotknięciem za pośrednictwem narzędzi i drutów o średnicy 2,5 mm i większej

jw., lecz o średnicy 2,5 mm i większej

Natrysk wody pod kątem 60° od pionu z każdej strony

4

jw., lecz o średnicy 1,0 mm i większej

jw., lecz o średnicy 1,0 mm i większej

Rozbryzgiwana na obudowę z dowolnego kierunku

5

jw.

Ochrona przed pyłem w ilości utrudniającej działanie aparatu

Lana struga na obudowę z dowolnej strony

6

jw.

Całkowita ochrona przed przedostaniem się pyłu

Lana silną strugą z dowolnej strony

7

-

-

Krótkotrwałe zanurzenie w wodzie, brak wnikania wody w ilościach wywołujących szkodliwe skutki

8

-

-

Ciągłe zanurzenie w wodzie w uzgodnionych warunkach

Tab. 1: Klasyfikacja osłon wg. dwucyfrowego stopnia IP

W krainie liczb

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaka ilość łączników i gniazd byłaby odpowiednia dla naszego wnętrza, warto zapoznać się z jedną z podstawowych wytycznych używanych przy projektowaniu instalacji- są to klasy wyposażenia budynku w urządzenia elektryczne według RAL (Niemieckiego Instytutu Jakości i Znakowania). W podziale tym klasa 1 spełnia współczesne wymagania minimalne, klasa 2- jest polecana jako rozwiązane nowoczesne, klasa 3 przewiduje zaś przyszły rozwój instalacji.

Wyposażenie łazienki
w poszczególnych klasach


Liczba elementów

Gniazda wtyczkowe

Punkty oświetleniowe

Klasa 1

3

2

Klasa 2

4

3

Klasa 3

5

3

Tab. 2: Instalacja w łazience zgodnie z klasami RAL

Zachowaj bezpieczny odstęp

Nie mniej ważne jest odpowiednie umiejscowienie osprzętu elektrycznego. Zlokalizowanie jego poza bezpośrednim zasięgiem strumienia wody zwiększa stopień bezpieczeństwa.

Łączniki oświetlenia głównego można zainstalować także poza łazienką, na korytarzu. Wtedy wybór kontaktu rozszerza się także o te o niższym poziomie IP. W ich przypadku producenci mają większe pole do popisu, prześcigając się wzajemnie w zastosowanych rozwiązaniach. Wyposażane są one przez nich w ramki pojedyncze, bądź wielokrotne: metalizowane, z połyskiem, wielobarwne, szklane, drewniane, przypominające fakturą kamień, a nawet skórzane.

W takiej sytuacji warto pomyśleć też o zamontowaniu łącznika ze ściemniaczem. Umożliwi on nam dostosowanie mocy światła do własnych potrzeb, zagwarantuje romantyczny nastrój podczas kąpieli. W zależności od modelu regulacja w tego typu łącznikach odbywa się manualnie przy pomocy pokrętła lub suwaka (na rynku dostępne są też ściemniacze, którymi można sterować z użyciem dowolnego pilota do sprzętu RTV).




By nie poruszać się po omacku

Wcześniej należy zaplanować również właściwą ilość punktów świetlnych, która bezpośrednio warunkuje niezbędną liczbę kontaktów. Wersja podstawowa zakłada jedno oświetlenie główne- górne i dodatkowe źródło światła umiejscowione w okolicach lustra. W tym przypadku zainstalować można dwa łączniki lub też jeden dwuklawiszowy. Lampy przy lustrze należy instalować na wysokości wzroku, światło winno padać na twarz w sposób równomierny, bez stref niedoświetlenia, czy też cieni, nie może oślepiać osoby przed nim stojącej. Montując oświetlenie pamiętajmy, iż światło w łazience powinno być rozproszone (zapewnią to klosze z mlecznego szkła). Moc żarówki dostosujmy do wnętrza. Ciemne kolory płytek, bądź ścian pochłaniają światło, lustra zaś zwielokrotniają jego moc.

W pomieszczeniach publicznych

Szczególną troską powinno się otoczyć także pomieszczenia do których dostęp ma większa liczba osób tj.: publiczne toalety, czy też łazienki w ogólnodostępnych basenach lub hotelach. Warto w tym przypadku zainteresować się łącznikami dodatkowo zaopatrzonymi w piktogramy (poprawiają orientację we wnętrzu), czy też wykonanymi z materiałów antybakteryjnych (zwalczających grzyby i wirusy).

Diabeł tkwi w szczegółach. Tworząc zamysł wnętrza postarajmy się poświęcić chwilę na dokładne przemyślenie jego koncepcji, zaplanowanie detali. Wzbogaceni o tą wiedzę oraz świadomi wszelkich ograniczeń i wytycznych dot. urządzania łazienek będziemy mogli z czystym sumieniem zatroszczyć się o jej spójność, estetykę, jak też bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty